Certyfikacja systemów kominowych - gwarancja jakości?
Jakość zastosowanego systemu kominowego ma duże znaczenie, ponieważ instalacja ta jest odpowiedzialna za sprawne wyprowadzanie powstających gazów spalinowych poza budynek i musi chronić użytkowników przed ryzykiem zatrucia, a budynek przed zagrożeniami pożarowymi powodowanymi przez wysokie temperatury, jak również przenikaniem kondensatu mogącego osadzać się wewnątrz przewodu. Wszystkie kupowane stalowe wkłady kominowe powinny jednak spełniać wymogi obowiązujących przepisów budowlanych. Przekonaj się, jakie certyfikaty będą istotne i sprawdź dlaczego.
Jakie certyfikaty obowiązują w przypadku stalowych wkładów kominowych?
Wyroby stosowane w budownictwie muszą być wyposażone w deklarację zgodności, która potwierdza, że wyrób odpowiada zharmonizowanym normom europejskim dotyczącym konkretnej grupy produktowej. Poza dokumentem wystawianym przez producenta lub uprawnioną jednostkę certyfikującą na wyrobie powinno znaleźć się oznaczenie „CE”. W przypadku, gdy w danej branży nie istnieją normy zharmonizowane, wyrób może być sygnowany znakiem „B” wystawianym na podstawie danej Polskiej Normy. W przypadku kominów obowiązuje znak CE. Bezpośredni nadzór w ramach zakładowej kontroli jakości sprawuje producent, a jego działania są weryfikowane przez zewnętrzną jednostkę certyfikującą, a stosowną normą jest PN-EN 1856.
Dlaczego certyfikat wkładu kominowego jest tak ważny?
Ostatecznego sprawdzenia instalacji kominowej dokonuje uprawniony mistrz kominiarski, który wydaje dokument dopuszczający system do eksploatacji. Bada on szczelność zamontowanego wkładu oraz poprawność jego montażu, lecz także weryfikuje czy właściciel obiektu posiada stosowną dokumentację, czyli deklarację zgodności produktu. W przypadku jej braku nie ma szans na uzyskanie koniecznego zaświadczenia.