Blog
Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze wkładów kominowych
Każdy budynek wyposażony w urządzenie grzewcze spalające opał musi mieć odpowiedni system kominowy, który pozwoli na bezpieczne wyprowadzanie powstających w palenisku gazów. Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań jest wykorzystanie w tym celu prawidłowo dobranego wkładu kominowego. Niestety zdarza się, że osoby decydujące się na jego zakup kierują się niewłaściwymi kryteriami. Przekonajmy się, jakie błędy popełniane są najczęściej i sprawdźmy, jakie mogą być ich konsekwencje.
Certyfikacja systemów kominowych - gwarancja jakości?
Jakość zastosowanego systemu kominowego ma duże znaczenie, ponieważ instalacja ta jest odpowiedzialna za sprawne wyprowadzanie powstających gazów spalinowych poza budynek i musi chronić użytkowników przed ryzykiem zatrucia, a budynek przed zagrożeniami pożarowymi powodowanymi przez wysokie temperatury, jak również przenikaniem kondensatu mogącego osadzać się wewnątrz przewodu. Wszystkie kupowane stalowe wkłady kominowe powinny jednak spełniać wymogi obowiązujących przepisów budowlanych. Przekonaj się, jakie certyfikaty będą istotne i sprawdź dlaczego.
Jakie systemy kominowe są najbardziej proekologiczne?
Ze względu na widoczne zmiany klimatyczne coraz więcej osób interesuje się systemami ogrzewania, które generują minimalną ilość zanieczyszczeń. Staramy się również eliminować straty ciepła i szukamy rozwiązań proekologicznych, jak najmniej obciążających środowisko naturalne. W naszym wpisie przyjrzymy się systemom kominowym, których montaż pozwala w pełni korzystać z zalet najbardziej wydajnych urządzeń grzewczych – kotłów.
Podział wkładów kominowych ze względu na kształt
Wkład kominowy musi być dopasowany do potrzeb kotła lub pieca, by przewód kominowy sprawnie odprowadzał spaliny na zewnątrz. Producent kotła centralnego ogrzewania, czy pieca grzewczego, zawsze powinien wskazać, jaka powinna być średnica przewodu odprowadzającego spaliny. Skoro mowa o średnicy, od razu nasuwa nam się myśl, że wkład kominowy powinien być okrągły, bo nie pamiętamy lekcji matematyki o średnicach zbioru. Jakie są kształty wkładów kominowych?
Za co odpowiada czerpnia w układach kominowych?
Kominy kojarzą nam się przede wszystkim z odprowadzaniem spalin i jest to skojarzenie słuszne, przy czym należy zaznaczyć, że korzystamy też z kominów wentylacyjnych. Te drugie są drogą przenoszenia zużytego powietrza. Czerpnia w układach kominowych zawsze odpowiada za to samo: za zasysanie powietrza z zewnątrz. W naszym artykule przyjrzymy się czerpniom powietrza nieco bliżej, opowiadając o ich budowie i prawidłowej lokalizacji.
W jaki sposób przedłużyć komin?
Dobre działanie instalacji kominowej wymaga powstawania w kominie właściwego ciągu, który pozwoli na wyprowadzanie dymu z urządzenia grzewczego i wynoszenie go ponad połać dachu skąd może ulecieć ku wyższym partiom atmosfery. Zdarza się jednak, że komin nie działa prawidłowo, a spaliny nie przepływają z wystarczającą prędkością, powodując ryzyko zatrucia użytkowników budynku. Jednym z rozwiązań stosowanych w takiej sytuacji jest montaż odpowiedniego przedłużenia kominowego. Przekonajmy się, jaka jest jego rola i zobaczmy na jakie rozwiązanie najlepiej się zdecydować.
Jak wybrać wkład kominkowy?
Jeśli planowany kominek ma służyć do ogrzewania lub dogrzewania pomieszczeń to koniecznie powinien być wyposażony w bardzo ważny element, jakim jest wkład kominkowy. W sytuacji gdy go nie będzie dojdzie do zdecydowanego spadku korzyści wynikających z wytworzonego ciepła, z którego jedynie 20% zostanie w pomieszczeniu, a pozostała część uleci wraz z dymem przez komin. Moc wkładu określa się na podstawie kubatury przestrzeni, która mamy ogrzać.
Jak można poprawić ciąg kominowy?
Dobre działanie instalacji kominowej ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania systemu grzewczego, a także przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania budynku. Właściwa praca komina oznacza możliwość uzyskiwania odpowiedniego ciągu kominowego, a dzięki niemu szybkiego i efektywnego pozbywania się dymu. Przekonajmy się, czym jest ciąg kominowy i jak można na niego wpłynąć.
Rola i znaczenie czarnych rur kominowych
Prawidłowo działająca instalacja kominowa to podstawa każdego domu. Dzięki niej dym produkowany w wyniku ogrzewania może bezpiecznie opuścić budynek, co zapewnia mieszkańcom odpowiednie warunki do funkcjonowania. Z tego powodu ważne jest, żeby w trakcie konstruowania instalacji kominowej zachowywać wszystkie niezbędne zasady i wykorzystywać do tego odpowiednie części.
Jakie są główne zalety kominów ceramicznych?
Ten, kto buduje dom, musi się liczyć z mnóstwem decyzji. Trzeba je podejmować każdego dnia na każdym etapie budowy. Oczywiście większość z nich najlepiej jest podjąć na etapie sporządzania projektu. Niemniej jednak w trakcie wznoszenia konstrukcji mogą się pojawić pewne modyfikacje. Decyzje w kwestii budowy domu mogą dotyczyć wiele różnych rzeczy – od sposobu wykonania fundamentów, przez ocieplenie, po typ wstawianych okien.