Jakie systemy kominowe są najbardziej proekologiczne?
Ze względu na widoczne zmiany klimatyczne coraz więcej osób interesuje się systemami ogrzewania, które generują minimalną ilość zanieczyszczeń. Staramy się również eliminować straty ciepła i szukamy rozwiązań proekologicznych, jak najmniej obciążających środowisko naturalne. W naszym wpisie przyjrzymy się systemom kominowym, których montaż pozwala w pełni korzystać z zalet najbardziej wydajnych urządzeń grzewczych – kotłów.
Odporność wkładów kominowych na działanie kondensatów
By nowoczesne kotły centralnego ogrzewania mogły pracować maksymalnie wydajnie, muszą współpracować z właściwie dobranymi do ich charakterystyki kominami. Odpowiednio dopasowany system kominowy pozwala odprowadzać maksymalnie nieszkodliwe dla środowiska spaliny. Dobór systemu kominowego musi uwzględniać rodzaj paliwa spalanego w kotle oraz wymagania urządzenia co do przepływu spalin.
Komin musi być odporny na działanie skraplającego się w nim kondensatu. Gazy powstające w wyniku spalania w nowoczesnych kotłach są na tyle chłodne, że skraplają się na ściankach wewnętrznych wkładu kominowego i spływają w dół instalacji. Skropliny mogą zawierać różne agresywne związki chemiczne. Wkłady kominowe wykonane ze specjalnej stali kwasoodpornej są odporne nawet na kwas siarkowy, czy węglowy.
Wkład kominowy zapewniający optymalny przepływ spalin
Jak już wspomnieliśmy, dobór komina i do kotła musi uwzględniać także przepływ spalin określony w parametrach urządzenia grzewczego. Średnica komina musi odpowiadać zapotrzebowaniu kotła – podobnie będzie zresztą z piecem, czy kominkiem. Jeśli średnica będzie zbyt mała, spowoduje to problemy z wydostawaniem się wszystkich spalin z komory spalania, co może skutkować nawet cofnięciem dymu i pyłu do kotła. Jeśli natomiast średnica będzie zbyt duża, nie powstanie odpowiednio silny ciąg kominowy. Dodajmy przy tym, że najlepszy system kominowy ma możliwie prosty przebieg.
Produkcja wkładów kominowych z ekologicznego surowca
Na koniec warto również wspomnieć, że najpopularniejszym materiałem używanym do wytwarzania wkładów kominowych jest stal, a to dziś jeden z najbardziej ekologicznych surowców, ponieważ produkcja stali w bardzo dużym stopniu opiera się na stosowaniu materiału pochodzącego z odzysku, co dla wielu czytelników pewnie może być zaskoczeniem.