Za co odpowiada czerpnia w układach kominowych?
Kominy kojarzą nam się przede wszystkim z odprowadzaniem spalin i jest to skojarzenie słuszne, przy czym należy zaznaczyć, że korzystamy też z kominów wentylacyjnych. Te drugie są drogą przenoszenia zużytego powietrza. Czerpnia w układach kominowych zawsze odpowiada za to samo: za zasysanie powietrza z zewnątrz. W naszym artykule przyjrzymy się czerpniom powietrza nieco bliżej, opowiadając o ich budowie i prawidłowej lokalizacji.
Czerpnie dachowe i ścienne oraz czerpnie terenowe
Czerpnie powietrza w praktyce najczęściej montowane są na dachach lub na zewnętrznych ścianach budynków. Stosujemy także czerpnie terenowe, przy czym wówczas nie mówimy o nich jako o częściach układów kominowych, dlatego skoncentrujemy się na czerpniach dachowych i ściennych. Czerpnie dachowe mają zwykle przekrój okrągły, czasem też prostokątny; mogą być wykonywane z różnych materiałów, jednak dziś najczęściej stawiamy na czerpnie ze stali nierdzewnej kwasoodpornej. Podobnie jest z czerpniami ściennymi. Czerpnie dachowe muszą być zabezpieczone od góry daszkiem – a czerpnie ścienne tzw. żaluzjami i siatką.
Właściwa lokalizacja czerpni powietrza
Jak wspomnieliśmy we wstępnie, czerpnie w układach kominowych odpowiadają za pobieranie powietrza z zewnątrz. Te akcesoria kominowe muszą być umieszczone we właściwym miejscu, by pobierały powietrze jak najbardziej czyste. Jeśli na przykład mówimy o układzie kominowym, który odprowadza spaliny z pieca, czerpnia musi znajdować się odpowiednio daleko od wyrzutni spalin. Wszystkie wskazania dotyczące czerpni powietrza określa w naszych przepisach Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przy każdym projekcie do sprawy podchodzimy indywidualnie, bo czerpnia musi znajdować się w odpowiedniej odległości od różnych źródeł zanieczyszczeń powietrza, nie tylko wyrzutni spalin, ale też np. od ulic, czy wywiewek kanalizacyjnych.